پورتال سازمانی

پرتال سازمانی

پورتال هوشمند

جمعه, 2 فروردين 1398

موقعیت ، مختصات جغرافیایی مینوشهر و حومه

 

 

مینوشهر یادگار 8 سال دفاع مقدس است و محل عملیات کربلای 4 که در سال 1365 توسط رزمندگان جان برکف ایران اسلامی علیه کفر بعثی صورت گرفته ، همواره بعنوان نگینی درخشان ، یادآور رشادتها  و دلاور مردیهای 8 سال دفاع مقدس بوده است .

مینوشهر بعنوان یکی از مهمترین مناطق مرزی کشور که در 48 درجه  و 12 دقیقه و تا 48  درجه و 15 دقیقه طول شرقی نصف النهار گرینویچ و در خط استوا در منتهی علیه ضلع جنوبی شهرستان خرمشهر و منتهی علیه ضلع جنوب غربی کشور واقع است .

از شمال  به شهرهای آبادان و خرمشهر محدود می شود که رود اروند کوچک به طول 8 کیلو متر مرز طبیعی آن  را  تشکیل  داده و از شرق و جنوب  به کشور عراق محدود  است ، مرز شرقی آن به طول 13 کیلو متر توسط رودخانه بین المللی اروند بین خاک ایران و عراق  این  دو کشور را از هم مجزا می کند .  به دلیل محصور بودن منطقه بوسیله این دو رود به شکل یک جزیره زیبا در آمده است .

 

جمعیت ، وسعت ، وضعیت شهر و روستا

 

مینوشهر از توابع شهرستان خرمشهر ، دارای مرکزیت شهری و 23 روستا که در حوزه نفوذ شهر قرار داشته می باشد .

جمعیت آن طبق سرشماری نفوس و مسکن در سال 55  معادل 12 هزار نفر بوده و هم اکنون نیز بعد از جنگ تحمیلی به همین میزان در منطقه سکونت دارند .

مساحت کل منطقه 24 کیلومتر مربع تخمین زده شده است .

 مینوشهر دارای شورای اسلامی شهر و شورای اسلامی بخش است .

 

اعتقادات ، بافت فرهنگی و اجتماعی

 

نظر به اینکه منطقه مینوشهر به لحاظ استقرارش  در حد فاصل منطقه مرزی در جنوب کشور و در مجاورت کشور عراق واقع است و به دلیل  دارا  بودن متعلقات دینی (شیعی ) در منطقـه ، سـاکنیـن  آن  از مذهب  شیعـه اثنی عشری تبعیت  نموده و از مریدان پیامبر (ص) و ائمه اطهار می باشند .

 

 

وضعیت اشتغال و کسب درآمد ساکنان

 

نظر به ظاهر منطقه ، که  از بافت بسیار زیبایی که نشات گرفته از کشاورزی سنتی و بومی بوده ، چشم هر بیننده ای را به خود معطوف می دارد . وجود 15 نهر منشعب  از دو رودخانه اروند و جرف همواره باعث تقویت بخش کشاورزی بخصوص نخیلات و صیفی جات بوده و قابل توجه است که در بحث نخیلات مینوشهر را در گذشته یکی از مهمترین مناطق کشت خرما در سطح استان خوزستان و  یا  کشور مطرح نموده است .

 70% از مردم مینوشهر از طریق بخش کشاورزی

20% از طریق صید و صیادی

10% از طریق کسب و اشتغال در ادارات مینوشهر و شهرهای مجاور ، امرار معاش می کنند .

 

پتانسیل های موجود ، گردشگری ، اماکن مقدسه

 

  •         وجود خاک حاصلخیز ، آب شیرین دو رودخانه کارون و دجله (اروند رود ) که از طریق انهار فرعی باعث رشد و نمو بخش کشاورزی می شود .
  •        وجود سواحل و حاشیه های دو رودخانه ، فضایی مناسب را برای احداث اسکله های تجاری و صیادی جهت پهلو گرفتن کشتیها ، لنج ها ، قایقهای مسافربری و صیادی فراهم می نماید .
  •         وجود مناظر طبیعی مناسب و پوشش گیاهی سرسبز ، رودخانه های طبیعی ، این خطه را بعنوان  یک قطب گردشگری و توریستی معرفی می کند .
  •           دارا بودن فرودگاه بین المللی آبادان ، راه آهن سراسری خرمشهر بنادر خرمشهر وآبادان و قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی مطلوب از نظر دستیابی به ره آبی ، زمینی و هوایی برای رسیدن  به مرکز کشور ، مینوشهر را به یک منطقه ویژه گردشگری در چهار چوب منطقه آزاد اروند  تبدیل نموده است .
  •           مینوشهر با توجه به بهره مندی از موقعیت خاص و جاذبه های گردشگری و توریستی ، از سال 1384 بعنوان منطقه سیاحتی ، توریستی ، از سال 1384 بعنوان منطقه ساحتی ، توریستی در مجموعه منطقه آزاد اروند به تصویب هیئت محترم دولت و مجلس شورای اسلامی رسیده و در سالهای آتی شاهد اجرای عملیات عمرانی در سطح وسیع خواهیم بود .
  •         وجودنخیلات زیبا و پوشش گیاهی ، آثار به جا مانده از دوران 8 سال دفاع مقدس را که نشانگر رشادتهای ملت غیور ایران اسلامی به ویژه مردم این خطه می باشد را به عینه می توان دید .
  •         وجود 30 نوع از محصولات خرما یکی از جاذبه های سیر مراحل تکمیل رشد و به ثمر رسیدن  این محصول در این سرزمین است .
  •          تردد کشتی ها و شناوره در رودخانه بین المللی  اروند و نیز جلـوه زیبای رودخانه ، چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند .
  •           آرامگاه کودک شش ساله از نوادگان پیامبر بزرگ اسلام (ص) با قدمت نزدیک به یکصد سال بنام «سید قریب »   یکی از اماکن مقدس در این محل می باشد .
  •           یکی دیگر از اماکن مذهبی وجود قدمگاه حضرت علی (ع) واقع در منطقه کوت سعید است  ، بنا به نقل و تأیید معتمدین محلی که از دیر باز عنوان شده ، محل گذر آن بزرگوار از مینوشهر بوده است .

 

 

 


DOURAN Portal V4.6.0.0

V4.6.0.0